Jdi na obsah Jdi na menu
 


začínáme s přikrmováním

15. 4. 2009

Začínáme s přikrmováním

Vaše miminko se dostává do fáze, kdy mu již přestává mléko stačit. Pokud je dítě plně kojeno a dobře prospívá, nastává toto období okolo šestého měsíce věku. Příkrm se doporučuje začít podávat nejdříve na konci 4. měsíce a nejpozději na konci měsíce 6. Na konci šestého měsíce již mateřské mléko nepostačuje k pokrytí veškerých energetických a nutričních potřeb dítěte. Příkrmy pak pomáhají přispívat k optimálnímu růstu, vývoji mozku a k budování obranyschopnosti. Čas, kdy dítě dostává první nemléčný příkrm není dán pouze vývojem funkce trávicího ústrojí, ale současně dosaženým stupněm neuropsychického vývoje. Vaše děťátko se dostává do fáze vývoje, kdy může začít polykat i netekutou stravu. U Vašeho děťátka se mění některé faktory chování, což právě signalizuje jeho připravenost na změnu stravovacích návyků – na zavádění prvních nemléčných příkrmů.

Požadavky na výživu

Nedávné studie potvrdily, že po šestém měsíci věku dítěte samotné mléko již nepokryje požadavky na energii a složení stravy. Zaváděním příkrmů tak pokryjeme zvýšený energetický nárok, zajistíme adekvátní příjem minerálů a stopových prvků pro růst a optimální vývoj dítěte. Nesmíme ale zapomínat, že mléko tvoří v tomto období stále velice důležitou součást stravy dítěte.Odborníci doporučují v tomto věku děti začít přikrmovat, aby byly tyto zvýšené nároky pokryty. Je třeba především pokrýt zvýšený požadavek na energii, bílkovinu, železo a zinek. Příkrm podáváme zásadně lžičkou.
V této fázi vývoje ( stupeň 1 ) není dětské zažívací ústrojí ještě plně vyvinuto a žaludek je stále malý. Proto musí příkrmy, které zavádíme ve stupni 1 být jednak nutričně bohaté, ale také nesmí přetěžovat trávicí možnosti děťátka. Potom bude Vaše děťátko zdravé a spokojené.

Příjem cukru

Vzhledem k tomu, že složky nemléčných příkrmů obsahují přírodní sacharidy tzv. oligo- a polysacharidy ( komplexní sacharidy), které zajišťují dostatečný příjem energie dodávané postupně, není důvod přidávat do dětské výživy větší množství dalšího přidaného cukru. Případný nízký obsah přidaného cukru není na závadu a je pro dítě zdrojem okamžité energie. Avšak vysoký příjem přidaného cukru má za následek okamžitý nárůst hladiny krevního cukru a zvyšuje sekreci inzulínu. Tato energie je dodaná najednou a ve velkém množství, které organismus děťátka nemůže využít správným způsobem. Z dlouhodobého hlediska má zbytečně přidávaný cukr vliv na kazivost zubů a může způsobit problémy s obezitou.

Příjem soli (sodík)

V lidském těle hraje sůl nepostradatelnou roli v regulaci objemu tekutin a krevním tlaku. Avšak malé děti mají omezenou kapacitu ledvin, které se teprve vyvíjí, a znamená to, že nemohou snadno udržovat minerální a vodní hospodářství. V důsledku toho jejich příjem soli musí být přiměřený. Zdravé děti s postupem času zlepšují schopnost sodík vylučovat. Studie ukázaly, že vysoký příjem sodíku má vliv na vysoký tlak, což může být hlavním rizikovým faktorem pro kardiovaskulární a mozkové příhody. Proto byly odborníky na dětskou výživu doporučeny vhodné hladiny soli pro děti v závislosti na věku.

Ve stručnosti:

  • Mateřské mléko nebo náhradní kojenecká výživa je stále nejdůležitější část výživy dítěte
  • První nemléčný příkrm je doplňkový a zajišťuje požadovanou energii a nutriční příjem
  • První pevný příkrm je prostředkem pro dítě aby si zvykalo na chutě, textury a lžičku

Přikrmování mléčnými výrobky

Mléko hraje důležitou roli ve stravě vašeho miminka. Prostřednictvím vašeho mateřského mléka získává všechny důležité živiny, tolik potřebné pro zdravý vývoj. Když kojit přestanete, dopřejte svému drobečkovi mléko jiné - kravské, kozí nebo kojenecké. Kravské mléko bývá zdrojem alergií, a tudíž byste ho neměla miminku dávat do ukončeného prvního roku. Kravské mléko obsahuje bílkoviny a minerály, a jen málo stopových prvků a vícenenasycených mastných kyselin.
Ve druhém roce života by mělo miminko dostávat přibližně 3 dcl mléka - dobrou alternativou jsou  mléčné produkty a kaše, které správným složením odpovídají vašim vysokým nárokům na kvalitní stravu vašeho miminka.
Proč je mléko pro vašeho drobečka tak důležité? Obsahuje vápník, který podporuje růst kostí a zubů. Dostatek vápníku v dětství znamená snížení rizika osteoporózy (řídnutí kostí) ve stáří. Vápník svému děťátku dopřejete i v brokolici, luštěninách nebo v máku. Mléko obsahuje celou řadu vitamínů, které vašemu miminku prospějí. Jestli řešíte, zda je lepší kupovat trvanlivé nebo čerstvé (pasterizované) mléko, nemusíte se obávat. Po tepelném ošetření mléka je rozdíl ztráty vitamínů jen deset procent ve prospěch mléka trvanlivého. Čerstvé mléko mají ale děti raději.
Nutriční specialisté doporučují, abyste svému miminku do jídelníčku zařadila spíše polotučné mléko a mléčné výrobky, ty obsahují totiž stejné množství vápníku, bílkovin a vitamínů skupiny B, jako mléko plnotučné. Chybějící vitamíny A, D, E a K doplňte vyváženou stravou s dostatkem čerstvého ovoce a zeleniny.

Přikrmování nemléčnými výrobky

Postupné zavádění nových příkrmů

Pokud se rozhodnete vaše miminko přikrmovat, čiňte tak alternativním způsobem - lžičkou, z hrníčku nebo stříkačkou.

Některé maminky se rozhodují děťátko přikrmovat už v pěti měsících. Jak na to nejlépe?

Pokud jste jedla aromatické potraviny už v době kojení, vaše miminko bude na různé druhy chutí už zvyklé. Platí však pravidlo - každý týden zavádějte jen jednu novou potravinu, abyste jednoznačně mohla určit její stoprocentní snášenlivost. Nejsnadněji se zavádějí nové příkrmy třítýdenní formou.

1. týden: Vyberte si jednosložkový zeleninový příkrm a postupně jej v době jednoho kojení dávejte svému miminku - například mrkev. Nastrouhejte mu několik lžiček nebo mrkev zamíchejte do mléka. Množství příkrmu postupně v průběhu týdne zvyšujte, abyste na konci týdne mléko již zcela nahradili mrkví.
2. týden: Během druhého týdne přidejte k mrkvi druhou potravinu - například brambory.
3. týden: K mrkvi a bramboru postupně zařaďte do jídelníčku třetí složku - například kuřecí maso. Samozřejmě v rozemleté formě, protože vaše miminko ještě nemá zoubky. Všechny zaváděné potraviny konzultujte se svým pediatrem

Když se rozhodnete svému miminku začít vařit, musíte brát v úvahu to, že některé potraviny mohou vyvolat alergické reakce. Některé potraviny jsou agresivnější, a proto je dobré se jim alespoň zpočátku vyhýbat. Své miminko můžete začít krmit následujícími příkrmy, které jsou k jeho malému tělíčku šetrnější.

Pokud chcete, aby se vaše miminko vyhnulo prudkým alergickým reakcím, potraviny tepelně zpracujte. V jídle obsažená bílkovina se totiž teplem mění a děťátko ji lépe snáší. Proto svému drobečkovi podávejte první jídla nejlépe vařená, dušená nebo ohřátá v mikrovlnné troubě.

Potraviny do jídelníčku zavádějte postupně, abyste mohla odhadnout případnou alergickou reakci. Jídla nepřislazujte, aby si vaše miminko nezvyklo příliš na sladké.
Dbejte na to, aby bylo ovoce i zelenina bedlivě očištěno, aby byly veškeré pokrmy čerstvé, bez konzervačních látek a barviv, bez přidávaného aroma nebo koření.
Nejvhodnější je podávat jídlo vašemu děťátku formou pyré nebo kaše. Ovoce nebo zeleninu dobře omyjte, uvařte v čisté vodě doměkka, propasírujte, rozmixujte nebo vylisujte a připravte řídkou kašičku.

Zelenina: mrkev, polní salát, ledový salát, cuketa, dýně, tykev, okurka, petržel, pastiňák, baklažán, fenykl, černý kořen, tuřín, kedluben, chřest, čekanka, hlávkový salát, špenát, mangold, červená řepa, pórek, květák, brukev, bílé zelí, červené zelí, čínské zelí, kapusta, zelený hrášek
Ovoce: hrušky, jablka, meloun, avokádo, třešně, vinné hrozny, borůvky, švestky, mirabelky, meruňky
Obilniny: rýže, proso, oves
Maso: kuře, krůta, kachna, husa, jehněčí, hovězí, králík
Cukr: čistý hroznový cukr, zahuštěná jablečná nebo hroznová šťáva
Zahušťovadla: rýžový, kukuřičný nebo bramborový škrob
Oleje a tuky: slunečnicový, kukuřičný nebo olivový olej
Nápoje: dětský čaj, černý čaj, šalvěj, sléz, lipový květ, černý bez, fenykl, jablečná, hrušková nebo hroznová šťáva

Nedávejte svému miminku tučná ani smažená jídla, uzeniny, přeslazené pokrmy nebo sladké tekutiny!