Jdi na obsah Jdi na menu
 


mléčná výživa

17. 4. 2009

Podáváme výlučně mléčnou výživu

Období prvních čtyř měsíců v životě děťátka je obdobím, kdy si postupně zvyká na nové prostředí. Je to období, kdy ještě trvá nejbližší propojení s matkou. Všechny orgány i smysly dítěte se postupně přizpůsobují venkovnímu prostředí a zdokonalují se, jeho kůže i trávicí trakt se osídlují bakteriemi prostředí. K těmto procesům klíčovým způsobem přispívá složení stravy dítěte. V těchto měsících by měla být výživa výhradně mléčná, nejoptimálnější je plné kojení.

Kojení poskytuje nejen zdroje plnohodnotných potravin, vitaminů a minerálu, ale obsahuje látky chránící dítě před infekcemi, pomáhající vstřebávání a trávení živin (bifidus faktor, lipáza, laktoferin), hormony a růstové faktory a poskytuje dítěti teplo a jistotu matčina těla. Kojení jako výlučná strava postačí dítěti do konce 6. měsíce bez dalších přídavků. Podmínkou je dobrý zdravotní stav a zdravá výživa maminky.

V případě, že matka z jakýchkoliv důvodů nemůže kojit, jsou pro tento věk připravené tzv. počáteční, nebo start formule. Jsou připravovaný nejčastěji na bázi kravského mléka, upraveného a obohacovaného pro tento věk. Úprava vychází z filosofie – co nejvíce se přiblížit mateřskému mléku. Jsou lehce stravitelné, obsahují plnohodnotné bílkoviny a kvalitní tuky, které zabezpečují stavbu těla a vývoj orgánů a nervové soustavy. Oproti kravskému mléku je změněný bílkovinový poměr kazeinu a syrovátky, výhradně použitým cukrem by měl být mléčný cukr (laktóza), mléka jsou obohacována o minerály (železo, selen, jód), vitamíny (A,D,C,E) a obsahují jako přídavek též rostlinné polonasycené mastné kyseliny. Některé přípravky obsahují i tzv. nukleotidy, které pozitivně ovlivňují obranyschopnost dítěte.

Mléko podávám obvykle v 6-7 dávkách. Dítě by mělo vypít přibližně množství rovnající se 1/6 svojí hmotnosti, tedy 150 – 180ml/kg.