Jdi na obsah Jdi na menu
 


výživa v půl roce

15. 4. 2009

Výživa v půl roce

Poznávání nových chutí

Vaše děťátko se již naučilo po několika prvních týdnech úspěšně přijímat nemléčnou stravu. U děťátka zaznamenáváme další změny v chování. Dítě překonává nové důležité vývojové mezníky a dává nám tak najevo, že je připraveno objevovat nové, více složité chutě.

Požadavky na výživu:

Příjem cukru

Vzhledem k tomu, že složky nemléčných příkrmů obsahují přírodní sacharidy tzv. oligo- a polysacharidy ( komplexní sacharidy), které zajišťují dostatečný příjem energie dodávané postupně, není důvod přidávat do dětské výživy větší množství dalšího přidaného cukru. Případný nízký obsah přidaného cukru není na závadu a je pro dítě zdrojem okamžité energie. Množství přidaného cukru by mělo tvořit méně než 10% z celkového denního příjmu energie.
Avšak vysoký příjem přidaného cukru má za následek okamžitý nárůst hladiny krevního cukru a zvyšuje sekreci inzulínu. Tato energie je dodaná najednou a ve velkém množství, které organismus děťátka nemůže využít správným způsobem. Z dlouhodobého hlediska má zbytečně přidávaný cukr vliv na kazivost zubů a může způsobit problémy s obezitou.

Příjem soli ( sodík)

V lidském těle hraje sůl nepostradatelnou roli v regulaci objemu tekutin a krevním tlaku. Avšak malé děti mají omezenou kapacitu ledvin, které se teprve vyvíjí, a znamená to, že nemohou snadno udržovat minerální a vodní hospodářství. V důsledku toho jejich příjem soli musí být přiměřený. Zdravé děti s postupem času zlepšují schopnost sodík vylučovat. Studie ukázaly, že vysoký příjem sodíku má vliv na vysoký tlak, což může být hlavním rizikovým faktorem pro kardiovaskulární a mozkové příhody. Proto byly odborníky na dětskou výživu doporučeny vhodné hladiny soli pro děti v závislosti na věku.

Ve stručnosti:

  • Mléko je stále velice důležitá součást výživy, ale jeho denní potřeba se pomalinku snižuje zhruba na 500ml za den
  • Dítě vystavujte různým chutím, aby si zvykalo na rozmanitou a pestrou stravu, která je základem správných stravovacích návyků pro další život.
  • Nové jídlo je však stále nezbytné zavádět do jídelníčku postupně a dítě samozřejmě pokračuje dále ve stravě přizpůsobené předchozímu stupni.

Rostou mu zoubky

V šesti měsících se začínají vašemu miminku prořezávat první zoubky. Znamená to, že je vaše děťátko již připraveno přijímat jinou než mléčnou stravu.
Ale u každého dítka je to individuální - někdo má první zoubky ve třech měsících, někdo v deseti a některá miminka se s prvním zoubkem již narodí.
Jako první se prořezávají dolní řezáky, o několik měsíců později horní řezáky jedničky a potom dvojky.

1. zoubek: 3 - 10 měsíc
2. zoubek: 6 - 12 měsíc
3. zoubek: 8 - 12 měsíc
4. zoubek: 8 - 12 měsíc
5. - 6. zoubek: 12 - 18 měsíc (nejdříve horní zuby)
7. - 8. zoubek: 16 - 22 měsíc (nejdříve dolní zuby)
9. - 10. zoubek: 24 - 30 měsíc (nejdříve dolní zuby)

To, že se vašemu drobečkovi klubou zoubky, poznáte velmi snadno - výrazně slintá, strká si do pusinky tvrdé předměty a zkouší do nich kousat a v noci se budí.
Vašemu miminku můžete odlehčit tím, že mu jeho kousátko naplníte vodou a dáte zmrazit do lednice. Bolavé dásně mu také můžete mazat vatičkou namočenou do heřmánkového odvaru.
Koncem 9. měsíce je už děťátko schopno okousávat jablíčko nebo mrkev, a tím povzbuzuje svoje zoubky v růstu.

Začíná jíst samo

V sedmém měsíci už jsou zádové svaly vašeho miminka natolik silné, že ho už při jídle nemusíte držet na klíně. Usaďte vašeho drobečka do vysoké dětské židličky nebo k dětskému stolečku. Ale dávejte pozor, aby nespadlo na zem - v sedmém měsíci je totiž už pěkně čiperné a rychle se ze stoličky vysouká ven.
Dopřejte svému děťátku, aby si už uchopilo lžičku samo. Zpočátku bude spíš se lžičkou mávat a jíst ručičkami, ale nevzdávejte se a děťátko v jeho snahách podporujte. Nic totiž nepodporuje koordinaci očí a ruky tolik, jako jeho snaha trefit se lžičkou do pusinky.
Vyberte pro své děťátko zpočátku lžičku umělohmotnou. Když se nebude trefovat do pusinky, nebude ho to bolet tolik, jakoby se praštilo lžičkou kovovou. Navíc je umělohmotná lžička lehká a váš drobeček s ní bude snáze manipulovat.
Než se miminko naučí jíst pořádně, nějakou chvíli mu to potrvá. Můžete mu ale pomoci tím, že ho budete motivovat - na svačinku mu dáte do ruky banán nebo kus jablíčka a tím mu pomůžete trénovat strefování se do pusinky.
Stejně samozřejmě by se měl váš drobeček naučit pít z hrníčku. Ze začátku mu dávejte pít z nádobky s pokličkou a hubičkou. Když bude pít bez pokličky, buďte vždy s ním. Každé miminko je čiperné a snadno na sebe hrníček převrhne.