výživa kojící maminky
Výživa kojící maminky

Všechno, co si dopřejete, dopřáváte i svému miminku! Nemusíte jíst za dva, ale dvakrát zdravěji.
První zkušenost s rozmanitostí chutí má miminko prostřednictvím vašeho mateřského mléka. Množství mléka v prsu se pohybuje od 500 ml do 1 200 ml a reguluje se apetitem vašeho miminka, ale důležité je také množství tekutin, které denně vypijete. Doporučuje se, abyste vypila alespoň 2 litry tekutin – hlavně neperlivé minerální vody, mléka, slabého čaje, kompotů, obilné kávy a ovocných šťáv.
Bílkoviny přijímáte zejména v mléce a mléčných výrobcích, ale také pojídáním drůbeže, ryb a obilných výrobků. Bílkoviny se vyskytují i v luštěninách, které se díky jejich nadýmavým účinkům tolik nedoporučují.
Tuky jsou hlavním zdrojem energie. Mimoto jsou důležité pro vývoj mozku a zraku. Tuky na sebe vážou také mnoho důležitých vitaminů – A, D, E a K. Pro své miminko uděláte nejlépe, když budete alespoň dvakrát týdně jíst mořské ryby. Důležité je požívat i žloutek, olivový, řepkový, slunečnicový nebo sójový olej. Rostlinné oleje jsou totiž zdrojem vitaminu E, máslo a smetana zase obsahují vitaminy A a D.
Prostřednictvím tmavého pečiva, těstovin, rýže, brambor, ovoce a zeleniny získává miminko s vaším mlékem i sacharidy, které jsou důležitým zdrojem energie. Pod názvem sacharidy si ale nesmíme představovat pouze cukr, ale také např. obilné škroby, které dodávají energii pozvolna. To, že dítě cukry potřebuje, však neznamená, že byste se měla vrhnout na sladké. Vystačí kousek hořké čokolády, a s ní získáte i potřebný hořčík. Hlavním zdrojem sacharidů v mateřském mléce je laktóza.
Pro zdravý vývin vašeho miminka je důležité přijímat i minerály. Vápník je důležitý pro růst kostí a zubů a je obsažen v mléčných výrobcích, sóji, v řepě a brokolici. Železo je důležité pro krev a miminku ho dopřejete tím, že budete jíst maso, kvalitní uzeniny, žloutky, ořechy, semínka dýně, fazole, obilné klíčky a obilniny vůbec. Hořčík přispívá ke správnému vývoji kostry a je přítomen i ve svalech, nervech a tělesných tekutinách. Jeho nepřítomnost může vést až ke svalovým křečím a třesu. Naleznete ho ve tmavém pečivu, v kaši, ve fazolích, meruňkách, banánech, listnaté zelenině či v rybách.
Vašemu miminku neprospěje, pokud budete jíst smažené brambůrky, hranolky nebo hamburgry, pít alkohol, nápoje s kofeinem či budete kouřit. Citrusové plody konzumujte s mírou. Vyhýbejte se perlivým nápojům. Jezte po menších dávkách, ale častěji.

Pokud kojíte dostatečně, má vaše miminko 2–4 stolice. Někdy může mít váš drobeček i několikadenní stolicovou absenci, ale pokud prospívá dobře, není se čeho obávat. Veškeré mateřské mléko se může vstřebat a stolice nemusí být 1x denně. Variabilita může být 10x denně až 1x týdně. V tomto případě frekvenci stolice raději konzultujte s vaším ošetřujícím lékařem.
Některé potraviny, které sníte, můžou negativně ovlivnit i kojení – dítě nesaje, jak by mělo. Problematická je zejména hodně aromatická zelenina – zelí, česnek, okurky, celer nebo paprika. Ale o to snadněji se dítě pak přizpůsobí jednotlivým chutím, až mu začnete později podávat rozmanité kaše nebo ovocné či zeleninové příkrmy. Nezapomínejte, že vliv na tvorbu mléka má i dostatek spánku.