Jdi na obsah Jdi na menu
 


výživa do 1 roku

15. 4. 2009

Výživa do 1 roku

Různorodost chutí a konzistencí

Vaše děťátko roste jako z vody! Okolo osmého měsíce již snadno leze a také sedí vzpřímeně bez podpory. Vyvíjí se v tomto období velice rychle, a totéž se týká i stravovacích návyků. Začíná správně žvýkat a některé nové změny v chování nám dávají najevo, že je připraveno experimentovat s různými novými chutěmi a konzistencemi.

Požadavky na výživu:

Požadavky na výživu se vyvíjí s rychlým růstem, a zvláště pak na některé živiny, které jsou nezbytné pro vývoj specifických částí jako je např. krev, mozek, svaly nebo kosti. Příjem živin musí být dostatečný a musí pokrýt všechny růstové potřeby vašeho děťátka jak z hlediska množství, tak i kvality. Z tohoto důvodu je velmi důležité podporovat zdravé stravovací návyky již v tomto ranném stádiu. V tomto období by dítě nemělo konzumovat příliš mnoho cukru a soli, a mělo by dostávat dostatečné množství ovoce, zeleniny, ryb a esenciálních mastných kyselin.

Příjem cukru

Složky nemléčné stravy obsahují přírodní sacharidy/cukry, které dodávají tak vašemu děťátku dostatek energie Není proto žádný důvod pro nadměrné přidávání cukru do dětské stravy. Případný nízký obsah přidaného cukru není na závadu a je pro dítě zdrojem okamžité energie. Vysoký příjem přidaného cukru má však za následek okamžitý nárůst hladiny krevního cukru a zvyšuje sekreci inzulínu. Z dlouhodobého hlediska má zbytečně přidávaný cukr vliv na kazivost zubů a může způsobit problémy s obezitou. Také není žádný lékařský důvod nahrazovat nebo preferovat použití fruktózy jako náhražku sacharózy.

Příjem soli (sodík)

V lidském těle hraje sůl nepostradatelnou roli v regulaci objemu tekutin a krevním tlaku. Avšak malé děti mají omezenou kapacitu ledvin, které se teprve vyvíjí, a znamená to že nemohou snadno udržovat minerální a vodní hospodářství. V důsledku toho , jejich příjem soli musí být přiměřený. Zdravé děti s postupem času zlepšují schopnost sodík vylučovat. Studie ukázaly, že vysoký příjem sodíku má vliv na vysoký tlak, což může být hlavním rizikovým faktorem pro kardiovaskulární a mozkové příhody. Proto byly odborníky na dětskou výživu doporučeny vhodné hladiny soli pro děti v závislosti na věku.

Ve stručnosti to důležité:

  • Pevná strava začíná být pro vaše děťátko hlavní výživovou složkou k zajištění příjmu energie
  • Dítě je připraveno zkoušet a zvykat si na více náročné chutě a hrubší konzistence.