Výživa dítěte
Výživa dítěte
V žádném jiném věkovém období se výživa nemění tak významně jako během prvního roku života.
Výživa dítěte musí vytvářet předpoklady pro optimální tělesný a
psychický vývoj organismu nejen v tomto období, ale i v následných
obdobích života.
Přirozenou výživou novorozenců a kojenců je mateřské mléko, které je
jako jediná výživa doporučováno až do konce 6. měsíce věku. Mateřské
mléko pro toto období zabezpečuje optimální vyváženou stravu a navíc
chrání dítě před možnými infekcemi a alergiemi. Dítě je kojené tak
často, jak chce.
V parných letních měsících, při horečce nebo průjmu přidávejte po lžičkách kojeneckou vodu.
První období je výlučně mléčné.
Výživa kojeného dítěte v prvním období
První období je výlučně mléčné.
V tomto období je dítě plně kojeno. Prospívající dítě může být výhradně kojeno do konce 6. měsíce věku.
Množství mléka pro zdravého kojence dosahuje 1/6 jeho hmotnosti tj. 150 - 180 ml/kg/den.
Toto množství plně kryje potřebu tekutin (s výjimkou stavů při teplotě, při ztrátě chuti nebo při pocení).
- Doplňky vitaminů:
- Vitamin D v dávce 400 mezinárodních jednotek denně
Vitamin K 1 mg týdně během prvního měsíce věku, potom až do šestého měsíce jedenkrát měsíčně.
Výživa nekojeného dítěte v prvním období
První období je výlučně mléčné.
V tomto období je dítě plně kojeno nebo dostává výrobky mléčné kojenecké výživy – počáteční mléko. Prospívající dítě může být výhradně kojeno do konce 6. měsíce věku. Počáteční mléko podáváme kojenci od narození do ukončeného 4. měsíce věku. V dalším období podáváme mléko pokračovací.
V poslední době je doporučováno podávat jako první mléko po mléce mateřském hypoalergenní kojeneckou výživu po omezenou dobu bez ohledu na věk kojence.
Jestliže maminka z jakýchkoli důvodů nemůže kojit, výrobky počáteční a pokračovací dětské mléčné výživy zabezpečí dítěti vše potřebné.Mléko podáváme obvykle v 6 - 7 dávkách, se čtyřhodinovou pauzou v noci. Tuto je možné postupně prodlužovat podle tolerance dítěte. Dítě má denně vypít množství tekutin odpovídající přibližně 1/6 své hmotnosti, tedy 150-180 ml/kg hmotnosti.
Umělé mléko je plně adaptované, chutné počáteční mléko. Je obohacen nukleotidy, vitaminy, minerály, jodem, železem a selenem.
HA 1 je určen pro nejmenší věkové skupiny, je výbornou pomocí i v období přechodného krátkodobého snížení tvorby mléka v 2. měsíci u kojících matek, když dítě prudce roste a mateřské mléko občas nestačí pokrýt jeho potřeby. Taktéž je určené pro děti, jejichž rodiče trpí různými formami alergií jako prevence jejich vzniku u miminka.
Nukleotidy - jsou stavebními kameny nukleových kyselin, které jsou nositeli dědičné informace. Jsou to látky nezbytné pro zdravý vývoj a růst dítěte, posilují imunitní systém. Přidávají se do umělé kojenecké výživy, zejména pro nedonošené novorozence a kojence s nízkou porodní hmotností. Je ale prokázáno, že jejich přítomnost v počátečním mléce určeném pro donošené jedince je vysoce prospěšná, neboť novorozenec nekojený v prvních měsících po porodu má těchto biologických komponent nedostatek.
- Doplňky vitaminů:
- Vitamin D 400 mezinárodních jednotek denně.
Vitamin K 1 mg týdně první měsíc.
Od 6. měsíce tablety Natrium fluoratum podle předpisu a doporučení dětského lékaře jako prevence kažení zoubků.
Druhé období je období přechodné, ve kterém se k mléčné výživě podávají kašovité příkrmy, upravené pro tento věk.
Výživa kojeného dítěte v druhém období
Druhé období je období přechodné, ve kterém se k mléčné výživě podávají kašovité příkrmy, upravené pro tento věk.
Od počátku 7. měsíce již Vašemu děťátku samotné mateřského mléko nestačí. V jeho jídelníčku dochází k velikým změnám. Kojení postupně nahrazují příkrmy podávané lžičkou. Řada výrobků Vám nabízí široký výběr kaší, zeleninových, ovocných a maso-zeleninových příkrmů, jejichž příprava je velice snadná. Zajišťují jim dostatek potřebných vitaminů, minerálů a vlákniny. Příkrmy se kombinují s kojením, stravu je vhodné rozdělit do 6-ti denních dávek.
- Doplňky vitaminů:
- Vitamin D v dávce 400 mezinárodních jednotek denně.
Fluor ve formě tablet Natrium fluoratum, které vám předepíše dětský lékař jako prevenci kažení zoubků.
Čím začít přikrmovat?
Jako první příkrm doporučujeme jemné zeleninové pyré z jednoho druhu zeleniny, po několika dnech přidávejte další druhy. Maso-zeleninový příkrm se do jídelníčku zavádí postupně, v průběhu dvou až třech týdnů, a pozvolna nahradí celou jednu porci mléka. Je pro děti velice důležitým zdrojem železa, do jídelníčku kojeného dítěte je zařazován až šestkrát týdně (maso-zeleninové kaše , zeleninové a maso-zeleninové příkrmy ). Jedenkrát týdně lze maso v příkrmu nahradit vařeným vaječným žloutkem.
V následujícím měsíci je možné nahradit další dávku mléka ovocným příkrmem, až později ovocně-mléčným příkrmem (ovocné, ovocný s jogurtem, ovocně-mléčné kaše bez cereálií ).. Jestliže se dítě doposud nesetkalo s jiným než s mateřským mlékem, musíme při jejich zavedení sledovat možné objevení projevů alergie na mléko. Postupně přidávejte do ovocně-mléčného příkrmu i dětské sušenky. Nabízíme Vám dětské sušenky Baby obohacené o důležité minerály a vitaminy. Klasické dětské piškoty tyto důležité doplňky neobsahují. Večerní dávku můžete postupně nahradit kaší s obsahem rýžového či kukuřičného škrobu nebo obilnou kaší. Zvlášť vhodná je ze začátku pro kojené děti nemléčná rýžová. Můžete ji připravit místo vody i s mateřským mlékem.
Jídelníček | |
---|---|
Snídaně | mateřské mléko |
Přesnídávka | ovocný příkrm ovocně mléčný příkrm |
Oběd | maso-zeleninový příkrm příkrm s kuřecím masem a kukuřicí, s krůtím masem a zeleninou, zeleninová se sýrem |
Svačina | mateřské mléko |
Večeře | mateřské mléko nebo rýžová, kukuřičná, bramborová kaše, nemléčná rýžová,nemléčná s rýží a kukuřicí |
Druhá večeře | mateřské mléko |
mezi chody kojenecká voda, neslazený čaj, do 150 ml instantní nápoje a ovocné šťávy |
Mateřské mléko je vhodné až do dvou let, je lehce stravitelné. V tomto období mohou děti vyžadovat kojení i v noci nebo mezi jednotlivými chody. Hlavně v letních měsících jsou vhodným doplňkem přes den i čaje, kojenecká voda a ovocné šťávy (ovocné šťávy a instantní drinky).
Výživa nekojeného dítěte v druhém období
Druhé období je období přechodné, ve kterém se k mléčné výživě podávají kašovité příkrmy, upravené pro tento věk.
V poslední době je doporučováno podávat jako první mléko po mléce mateřském hypoalergenní kojeneckou výživu po omezenou dobu bez ohledu na věk kojence.
Stravu podáváme v 6-ti dávkách
Po ukončení výhradně mléčného období (prvních čtyřech měsících) je nutné do jídelníčku dítěte zařazovat nemléčné příkrmy. Jako první je nejvhodnější zeleninový příkrm z jednoho druhu zeleniny, který podáváme na oběd. Ten postupně změníme na maso-zeleninový příkrm. Masový příkrm podávejte šestkrát týdně, jedenkrát týdně lze místo masa zvolit vařený vaječný žloutek. Nejvhodnější maso je drůbež, králík a jehněčí. Ze zeleniny mrkev, cuketa, brambory, hrášek, špenát. S přechodem na nemléčné příkrmy je možné změnit počáteční mléko na pokračovací mléko. Vhodným tekutinovým doplňkem, hlavně v létě, jsou vody, čaje a ovocné šťávy.
Asi po měsíci postupně zařazujte ovocné a ovocně-mléčné příkrmy. Na svačinu jsou vhodné ovocné příkrmy, ovocné kaše, po 6. měsíci postupně i obilné kaše. Plnohodnotný chutný oběd poskytnou maso-zeleninové kaše. Přísun vlákniny a cenných vitaminů doplníte i přídavkem dětských sušenek Baby do ovocně mléčného příkrmu po 6.měsíci. Dětské sušenky jsou obohacené o důležité vitaminy a minerály.
Jídelníček | |
---|---|
Snídaně | kojenecké mléko |
Přesnídávka | ovocný příkrm ovocně mléčný příkrm, ovocně mléčný příkrm s jogurtem (po měsíci) |
Oběd | maso-zeleninový příkrm kaše s kuřecím masem a kukuřicí, s krůtím masem a zeleninou, zeleninová se sýrem |
Svačina | kojenecké mléko |
Večeře | kojenecké mléko nebo rýžová, kukuřičná, bramborová kaše, rýžová,
s rýží a kukuřicí, od 7. měsíce obilné |
Druhá večeře | kojenecké mléko |
mezi chody kojenecká voda, neslazený čaj, do 150 ml instantní nápoje a ovocné šťávy |
Třetí období je obdobím smíšené stravy
Výživa kojeného dítěte ve třetím období
Třetí období je obdobím smíšené stravy,ve kterém je postupně doplňována upravená strava pro dospělé, vhodná pro dítě. Po celý první rok může dítě dostávat mateřské mléko, počáteční mléko nebo od druhého období také pokračovací mléko pro starší kojence.
Od počátku 9. měsíce se strava stále více přibližuje stravě dospělých a stává se rozmanitější. Četnost jídel se postupně snižuje, v tomto období většinou dítěti stačí pět chodů. Optimálním doplňkem je stále mateřské mléko.
Do stravy začněte přidávat postupně pečivo a chléb. Z mléčných výrobků můžete zařazovat jogurty a sýry. Tvaroh v průběhu prvního roku není vhodný pro vysoký obsah bílkovin. Pozvolna je žádoucí zavádět nemixované potraviny obsahující kousky ovoce, zeleniny či masa, které nutí dítě ke žvýkání. Zajistěte odpovídající množství vitaminů a minerálů. Dbejte na dostatečný přísun vlákniny. Podávejte dětské sušenky.
Sortiment obsahuje přípravky plně pokrývající potřeby dítěte v tomto věku: zeleninové a maso-zeleninové kaše, ovocné a obilninové kaše, které lze libovolně dochucovat ovocem či jinými vhodnými přísadami, dětské příkrmy a šťávy. Zvlášť vhodné jsou v tomto období zdravé a výživné sušenky Baby, které jsou lehce stravitelné a obohacené důležité vitaminy a minerály.
- Doplňky vitaminů:
- Vitamin D v množství 400 mezinárodních jednotek denně.
Natrium fluoratum, které Vám předepíše dětský lékař jako prevenci proti zubnímu kazu.
Výživa nekojeného dítěte ve třetím období
Třetí období je obdobím smíšené stravy,ve kterém je postupně doplňována upravená strava pro dospělé, vhodná pro dítě.
V poslední době je doporučováno podávat jako první mléko po mléce mateřském hypoalergenní kojeneckou výživu po omezenou dobu bez ohledu na věk kojence.
Dítě se stravuje obvykle pětkrát denně.
V tomto období se mixovaná strava postupně mění na stravu s hrubšími kousky a převažuje nemléčná potrava. Snídaně jsou stále mléčné. Jako přesnídávka je vhodná obilná kaše s ovocem nebo samotné ovoce či zelenina. Oběd se od 10. měsíce postupně podobá obědu dospělých - zeleninová polévka, bramborová kaše nebo rýže, maso a kompot nebo zelenina. Může již být ve formě menších kousků, které nutí dítě ke žvýkání. Na svačinu lze zařadit od 10. měsíce pečivo s margarínem a ovocem nebo zeleninou, na večeři cereální kaši nebo bramborové pyré. Vhodné je doplnit ještě mlékem.
- Doplňky vitaminů:
- Vitamin D 400 mezinárodních jednotek denně, od ukončeného 6. měsíce podáváme dítěti tablety Natrium fluoratum, které Vám předepíše Váš dětský lékař jako prevenci proti zubnímu kazu.
pokračovací mléčná výživa pro kojence od ukončeného 10. měsíce věku, má být již součástí smíšené stravy. Vyniká svou lahodnou chutí mléčného tuku, vyváženým obsahem vitaminů a minerálů napomáhá zdravému růstu, posiluje obranyschopnost, ovlivňuje vývoj centrální nervové soustavy a správnou funkci štítné žlázy.
Jídelníček | |
---|---|
Snídaně | umělé mléko |
Přesnídávka | ovocně mléčný příkrm s jogurtem, dětské sušenky Baby |
Oběd | maso-zeleninový příkrm ready meal s kuřecím masem a kukuřicí, s krůtím masem a zeleninou, zeleninová se sýrem |
Svačina | chléb, pečivo s rostlinným máslem, ovoce nebo zelenina nebo umělé mléko |
Večeře | rýžová, kukuřičná, bramborová kaše obilné kaše... |
mezi chody kojenecká voda, neslazený čaj, do 150 ml instantní nápoje a ovocné šťávy |
- V poslední době je doporučováno podávat jako první mléko po mléce mateřském hypoalergenní kojeneckou výživu po omezenou dobu bez ohledu na věk kojence.
Výživa dětí ve věku 1-3 let
Stravu podáváme v pěti denních dávkách.
V tomto období se složení stravy podobá stravě dospělých, s postupným zařazováním jednotlivých potravin. Formují se i stravovací návyky. Proto dbejte na dodržování zásad zdravé výživy i stolování. Strava má být pestrá, energeticky bohatá a výživná, má obsahovat alespoň 500 ml plnotučného mléka a další dvě porce mléčných výrobků, ať už v kombinaci s cereáliemi či ovocem. Batole už překonalo období prudkého růstu a i jeho chuť k jídlu je v porovnání s kojencem nižší. Proto je často také důležité klást důraz na vzhled jídla, připravovat "barevné" vkusné menu s použitím různých druhů ovoce a zeleniny. Maso podávejte ve dvou porcích. Obvykle na oběd a v kombinaci s pečivem na svačinu či večeři. Třikrát týdně zařazujte do jídelníčku vejce, dvakrát až třikrát týdně ryby.
Nesmí se zapomínat ani na luštěniny, které jsou zdrojem rostlinných bílkovin, minerálů a vitaminů. Tekutiny dodávejte ve formě vody, čaje, částečně ovocných šťáv. Nepodávejte koncentrované džusy. Není žádoucí zbytečně přislazovat ani solit. Nevhodné jsou houby, tvrdé drobné kousky potravin (nemleté ořechy, popcorn, arašídy, bobuloviny).
Neupravené kravské mléko není vhodné pro dítě během prvního roku života pro vysoký obsah bílkovin a minerálních látek a nízké hladiny železa, jodu a zinku.
Z uvedených důvodů se v posledním období se doporučuje nepodávat neupravené kravské mléko až do ukončeného druhého roku věku dítěte.

Nevhodné potravinové návyky
- Solení potravin dětem se nedoporučuje pro nadměrné zatěžování ledvin a následné riziko vysokého krevního tlaku.
- Přislazování potravin představuje velkou "potravinovou past". Děti si zvyknou na chuť sladkého a budou ji v dalším životě vyžadovat. Navíc rafinovaný cukr negativně ovlivňuje vstřebávání vápníku a ostatních minerálů a další jeho obětí jsou dětské zoubky.
- Pamlsky typu brambůrků, chipsů a hamburgerů dítěti dodávají energii ve formě nasycených tuků, a spoustu soli. Vznikají potravinové návyky, které již nelze odstranit. Jejich nadměrné a pravidelné pojídání vede k následné obezitě.
- Rizikové pro děti v batolivém věku je i pojídání tvrdých malých kousků. Nedostatečná koordinace při polykání a neustálý pohyb dítěte představují rizika vdechnutí potravy. Proto se dětem nedoporučuje jíst burské oříšky, kousky ořechů, popcorn apod.
- Je potřebné ještě zmínit "mýtus" o užitečnosti 100% džusů. Kojenci a batolata by neměla namísto vody konzumovat džusy v koncentrované formě. Vysokým obsahem cukrů falešně zasycují a vedou k neprospívání nebojsou naopak zdrojem prázdné energie a navíc mohou vést k dětské obezitě.
Mateřské mléko je nejpřirozenější a nejvhodnější výživou kojence. Pro případ, že maminka nemůže kojit, nabízí značka Sunar ucelený sortiment kojenecké a dětské výživy.