Jdi na obsah Jdi na menu
 


výživa batolete

15. 4. 2009

Výživa batolete

Základ zdraví

Okolo jednoho roku začínají vaši malí objevovatelé sami chodit a zajímají se daleko více o své okolí a věci kolem nich. U dítěte zaznamenáváme některé další změny v chování, které nám signalizují připravenost dítěte vrhnout se dalšího období. Je to věk, kdy dítě uskuteční velký přechod z kojeneckého období do dětství a na to potřebuje silný výživový základ.

Požadavky na výživu:

Kravské mléko a výrobky z něj začínají být od jednoho roku věku dítěte a dále důležitou složkou výživy. Ale kravské mléko samotné není přizpůsobené nutričním požadavkům malého dítěte. Kravské mléko je určeno především telátkům. Potřebám dítěte musí být proto přizpůsobeno. Kravské mléko totiž obsahuje příliš mnoho bílkovin, minerálů, příliš málo železa nebo příliš mnoho nasycených mastných kyselin a málo těch důležitých nenasycených tuků, pro dítě tak důležitých.

Vyvážená bílkovina

Bílkoviny jsou na jedné straně velice důležité a nepostradatelné zvláště v období rychlého růstu, např. při stavbě jednotlivých částí těla, jako jsou svaly. Ale na straně druhé velké množství bílkovin zatěžuje i v tomto dětském věku stále ještě ne zcela vyvinuté ledviny. Pokud jsou ledviny ještě nevyzrálé, vysoké množství bílkovin může zatěžovat ledvinové funkce. Výzkum ukázal, že bohužel děti ve věku jednoho roku dostávají denně větší množství bílkovin, než jsou pediatrická doporučení. Vysoký příjem bílkovin může mít také vliv na obezitu ve vyšším věku.

Vysoké množství minerálů

Množství všech minerálů obsažené v kravském mléce příliš vysoké a zcela neodpovídá potřebám takto starého dítěte. Minerály jako jsou sodík, chlór, fosfor a draslík jsou důležité pro homeostázu tělních tekutin. A opět ledviny hrají důležitou roli v udržení stálé koncentrace minerálů ve všech částech těla.

Nedostatek důležitých stopových prvků a vitamínů.

Kravské mléko má také nízký obsah důležitých stopových prvků, které jsou velice potřebné během růstu. Velmi často je jejich příjem potravou u dětí nižší než jsou pediatrická doporučení. Jde zvláště o železo, zinek, selen a jód.

Optimální složení mastných kyselin

Vysoký obsah nasycených mastných kyselin a naopak nízký obsah nenasycených mastných kyselin je pro kravské mléko typický. Tento poměr není pro dítě správný a nesplňuje optimální požadavky na výživu. Nenasycené mastné kyseliny jsou velice důležité pro růst, např. na stavbu buněk v nervovém systému. Studie také ukázaly, že mnoho dětí v tomto věku nezískává ze stravy doporučená množství. Mozek je například mimořádně bohatý na DHA (n-3 nenasycená mastná kyselina). Jako dobrý poměr mezi těmito dvěmi rodinami nepostradatelných mastných kyselin se doporučuje 4:10. Mezi n-6 mastnými kyseliny jako je linolenová a n-3 mastnými kyseliny jako ?- linolenová.