Jdi na obsah Jdi na menu
 


vývoj dětí 9-12 měsíc

15. 4. 2009

Třetí období

Vaše děťátko roste jako z vody! Okolo osmého měsíce již snadno leze a také sedí vzpřímeně bez podpory. Vyvíjí se v tomto období velice rychle, a totéž se týká i stravovacích návyků. Začíná správně žvýkat a některé nové změny v chování nám dávají najevo, že je připraveno experimentovat s různými novými chutěmi a konzistencemi.

Požadavky na výživu:

Požadavky na výživu se vyvíjí s rychlým růstem, a zvláště pak na některé živiny, které jsou nezbytné pro vývoj specifických částí, jako je např. krev, mozek, svaly nebo kosti. Příjem živin musí být dostatečný a musí pokrýt všechny růstové potřeby vašeho děťátka jak z hlediska množství, tak i kvality. Z tohoto důvodu je velmi důležité podporovat zdravé stravovací návyky.

9. měsíc

Vaše miminko se umí už samostatně posadit a vydržet sedět zpříma a pevně. Leze po čtyřech a s oporou se udrží ve stoje. Když děťátko držíte za obě ruce, chodí dopředu. Když pije, umí si už přidržet hrníček. Je zvídavé a začíná vytahovat věci ze zásuvek a krabic. Napodobuje vaši mimiku. Umí si hrát paci- paci a pá- pá. Komunikuje gesty a zvuky.

průměrná váha: 7 - 10 kg
spánek: 10 až 12 hodin v noci plus 2 denní spánky (vždy 1 až 2 hodiny)

10. měsíc

Vaše děťátko se umí vytáhnout samo do stoje. Při pohybu střídá polohu v sedě a lezení po čtyřech. Při pití uchopí hrníček za ouško. Když si hraje, manipuluje s předměty- zvedá je, vysypává. Mezi ukazováček a palec uchopí i drobné předměty. Hraje si na schovávanou za nábytek nebo polštář. Skládá dohromady první slabiky- mama, tata a poznává význam těchto slov.

průměrná váha: 7 - 10 kg
spánek: 10 až 12 hodin v noci plus 2 denní spánky (vždy 1 až 2 hodiny)

11. měsíc

Váš drobeček už stojí s oporou na celé plosce nohy, a to po delší dobu. Když ho povedete za ručičku, bude už chodit. Ve stoji s oporou dokáže manipulovat s předměty. Podá a ukáže vám několik předmětů. A vysloví už několik smysluplných slov. Chodí kolem nábytku a postaví hrneček na talíř. S drobnými předměty už zachází velice obratně. Rozumí slovům otevři - zavři ústa, vstaň...

průměrná váha: 7 - 10 kg
spánek: 10 až 12 hodin v noci plus 2 denní spánky (vždy 1 až 2 hodiny)

12. měsíc

Vaše sluníčko už stojí úplně bez opory a dělá první samostatné krůčky. Začíná samo jíst lžičkou. Pomalu přibírá do svého slovníku další smysluplná slovíčka.

průměrná váha: 12 - 15 kg
spánek: 10 až 11 hodin v noci plus 1 až 2 denní spánky (vždy 1 až 2 hodiny)