Jdi na obsah Jdi na menu
 


vývoj dětí 5-6 měsíc

15. 4. 2009

První období

Mateřské mléko je i nadále pro Vaše miminko základem jeho zdravého vývoje a vývinu. Kojení je velice důležité. Zajišťuje vašemu miminku přísun, které jsou pro zdravý růst děťátka nezbytné. Mléko obsahuje živiny a minerální látky, vitamíny, hormony, enzymy i protilátky, posiluje obranyschopnost a chrání mladý organismus před alergickými reakcemi.

Začínáme s přikrmováním

Pokude se vaše miminko dostává do fáze, kdy mu již přestává mléko stačit, můžete jej po doporučení lékařem začít přikrmovat. Příkrm se doporučuje začít podávat nejdříve na konci 4. měsíce a nejpozději na konci měsíce 6. Na konci šestého měsíce již mateřské mléko nepostačuje k pokrytí veškerých energetických a nutričních potřeb dítěte. Příkrmy pak pomáhají přispívat k optimálnímu růstu, vývoji mozku a k budování obranyschopnosti.

5. měsíc

Když miminku podáte ruku, začíná se přitahovat do sedu a převrací se přes bok až na bříško. Předává si hračky z ruky do ruky a už rozeznává váš laskavý nebo přísný odstín řeči i mimiky. Předmět „poznává ústy“. Napodobuje zvuky, brouká si, výská. Začíná vydávat první hlásky a slabiky: „a“, „ghee“, „ra“, „de“.

průměrná váha: 5 - 7 kg
spánek: 9 až 12 hodin v noci plus 2 denní spánky (vždy 2 až 3 hodiny)

6. měsíc

Vaše miminko se už vzepře o dlaně a natáhne ruce. V sedu s oporou má už vzpřímenou hlavičku. Oběma směry se už dokáže přetočit na břicho. Sám na sebe se směje do zrcadla. Dokáže uchopit na dosah ležící hračku a přendat si ji z ruky do ruky. Když leží na zádech, umí si uchopit palec na noze. Začíná žvatlat první slabiky ma, ta, ba, va, pa. Rozlišuje známé a neznámé osoby.

průměrná váha: 7 - 10 kg
spánek: 10 až 11 hodin v noci plus 2 denní spánky (vždy 2 až 3 hodiny)