Jdi na obsah Jdi na menu
 


Třicátýosmý týden

27. 1. 2008
Od tohoto týdne je vaše miminko donošené a zralé. Všechny jeho orgány jsou vyvinuté, plíce jsou připraveny se poprvé nadechnout. Děťátko se může kdykoliv narodit.

Co se děje s vámi:

Některé ženy trpí na konci těhotenství depresí. Je to způsobeno směsí několika pocitů, především nadcházejícím porodem, nevyspalostí a únavou z těhotenství samotného. Bříško představuje v posledním lunárním měsíci velikou mechanickou zátěž pro páteř i celá záda, která mohou často bolet. Pokud jste tak ještě neudělala, měla byste si sbalit tašku do porodnice.

Jak roste vaše děťátko:

Kůže miminka je růžová, elastická, díky ukládání tělesného tuku již není průsvitná. Lebeční kosti jsou sice pohyblivé, ale již pevné. Placenta již není tak efektivní v přenosu živin, jako tomu bylo před několika týdny. Ve střevech děťátka je nahromaděná smolka – odpadní materiál. Děloha je pro miminko již velmi těsná.

Vyšetření, které vás čeká:

Vyšetření v prenatální poradně spojené s kardiotokografickým záznamem ozev plodu, pomocí kterého se hodnotí kondice miminka a tím funkci placentární jednotky. Jedná se o 20 - 30 minut dlouhý záznam srdečních ozev plodu současně s případnou děložní činností.