Jdi na obsah Jdi na menu
 


Třicátýčtvrtý týden

27. 1. 2008
Váha miminka se pohybuje mezi 1,8 - 2,5 kilogramů a má přes 30 centimetrů. Stále víc si uvědomuje své okolí a reaguje na něj. Hýbe se sice méně, ale jeho pohyby jsou silnější a koordinovanější.

Co se děje s vámi:

Můžete si všimnout, že vám jsou těsné prstýnky nebo máte otoky na nohách a rukách. To je v důsledek zadržování vody. Dávejte pozor, abyste nenosila upnutý či škrtivý oděv, ten otoky může ještě zhoršit. Mohou vás také v důsledku vlivu hormonů začít bolet rodidla na spojení pánevních kostí. Někdy na tyto bolesti pomáhají vitaminy skupiny B. Placenta je ve 34. týdnu maximálně zralá, od teď už bude jen stárnout. Až do tohoto týdne se zvyšoval objem krve ve vašem těle, který stoupl o 50 %. Nyní už bude až do konce těhotenství její objem stejný.

Jak roste vaše děťátko:

34. týden je další mezník ve vývoji plodu, došlo již k vytvoření surfaktantu a tím k dozrání plicní tkáně. Imunitní systém plodu je již schopen bojovat prosti některým infekcím.Ve střevech se hromadí smolka – mekonium. Kosti jsou sice již vyvinuté, ale stále jsou měkké. Vaše děťátko na jejich zpevnění bude v nejbližších dnech intenzivně pracovat a k tomu bude potřebovat hodně vápníku.