Jdi na obsah Jdi na menu
 


Třicátý týden

27. 1. 2008
Vaše miminko už zaplňuje většinu dělohy. Od tohoto týdne budete na vyšetření do prenatální poradny chodit minimálně každé dva týdny.

Co se děje s vámi:

Hmotnost bříška a změna zatížení páteře vám způsobuje bolesti zad. Více odpočívejte a snažte se cvičit. Navštěvujte již ale lekce pro maminky ve třetím trimestru. Pokud takové ve svém okolí nemáte, sdělte cvičitelce těhotných, v jakém jste měsíci těhotenství. Zajisté vám cviky přizpůsobí.

Jak roste vaše děťátko:

Dýchací pohyby vašeho miminka jsou rytmické a jeho kostra je stále pevnější. Kostní dřen plodu převzala krvetvorbu. Sílí vlásky a stále rostou nehty. Převážná část miminek je nyní již ve správné poloze.

Vyšetření, které vás čeká:

Vyšetření v prenatální poradně s vyšetřením titru erytrocytárních protilátek u žen Rh negativních a s krevní skupinou 0 (nula), vyšetřením krevního obrazu (stanovení hematokritu a počtu erytrocytů, leukocytů i trombocytů, hladiny hemoglobinu) a se serologickým vyšetřením protilátek proti syfilis. V nejbližších dvou týdnech půjdete také na druhý ultrazvukový screening plodu (lze až do 30. týdne), jehož hlavním cílem je zhodnotit růst plodu. Pokud z nějakého důvodu špatně pracuje placenta při transportu živin, projevuje se to zpomaleným růstem. Součástí vyšetření je tedy měření hlavičky, bříška a stehenní kosti. Dále se hodnotí proporce placenty a množství plodové vody.