Jdi na obsah Jdi na menu
 


Šestý týden

23. 1. 2008
Vašemu miminku začíná bít srdce. Můžete začít pociťovat základní těhotenské nepříjemnosti – pocit na omdlení, zvracení či změnu chutě nebo čichu. Vaše děloha se pomalu zvětšuje, na pohmat je měkčí. Je také více prokrvena, stejně jako prsy.

Co se děje s vámi:


Pokud vám vyšel pozitivní těhotenský test, můžete zajít k lékaři na ultrazvuk. Při vyšetření bude patrná vysoká děložní sliznice a dutinka gestačního váčku. Jako první embyonální struktura se zobrazuje žloutkový váček. Od konce 6. týdne se daří těsně u žloutkového váčku zobrazit embyonální pól, ke konci 6. týdne lze vidět pulzaci primitivního srdce. Po návštěvě lékaře jste si již zřejmě jistá, že jste těhotná. Může se objevit napětí prsou, únava,častější močení či zvracení. Je docela možné, že se vám změní chutě – nebudou vám chutnat vaše oblíbená jídla a naopak najdete chutě nové. Citlivá můžete být i k novým pachům a vůním. Hodně žen se cítí lítostivě či úzkostně.

Jak roste vaše děťátko:

Plod zatím sice vypadá jako ohnutý pulec, ale už teď má mozek a srdíčko o velikosti zrnka máku.Svalovina srdce se začíná dělit na síňovou a komorovou část. Pomalu začíná bít srdce. Vznikají základy končetin, jako první se vyvíjejí paže. Obecně v tomto čase vznikají základy většiny orgánů. Stále ještě můžeme pozorovat, že je embryo zakončeno jakýmsi ocáskem. Zárodek obklopuje plodová voda.

Vyšetření, které vás čeká:

Zhruba v šestém týdnu většinou absolvujete první vyšetření v prenatální poradně. Náplní návštěvy prenatální poradny obvykle bývá rozhovor zaměřený na subjektivní potíže těhotné, její stesky a změny či doplnění anamnestických údajů, zevní vyšetření těhotné s určením její hmotnosti, změření krevního tlaku, chemická analýza moči a vaginální vyšetření se stanovením cervix skóre (CS) a hodnocením růstu dělohy.

Obrazek

Obrazek