Jdi na obsah Jdi na menu
 


Šestnáctý týden

23. 1. 2008
Začínáte přibírat na váze, celkově ve druhém trimestru přiberete kolem pěti kilo, z toho asi 900 gramů bude váha vašeho děťátka. Sonograficky lze v tuto dobu již určit pohlaví plodu.

Co se děje s vámi:


Začínáte vypadat opravdu těhotně. Na vaší kůži se mohou objevovat tmavší pigmentové skvrny.

Jak roste vaše děťátko:

Vaše šestnácticentimetrové miminko nyní váží asi 100 gramů. Díky ukládání vápníku se mu zpevňují kosti, může ohýbat všechny klouby. Může se stát, že plod občas škytá. Oční víčka jsou stále zavřená a to i přesto, že je sítnice již citlivá na světlo. Svaly miminka již reagují na podněty z mozku a imunitní systém začal tvořit první protilátky.

Vyšetření, které vás čeká:

Tento týden absolvujete další vyšetření v prenatální poradně. Také vám odeberou krev, a to na stanovení krevní skupiny a Rh faktoru, vyšetření titru erytrocytárních protilátek, vyšetření krevního obrazu (stanovení hematokritu a počtu erytrocytů, leukocytů i trombocytů, hladiny hemoglobinu). Dále také bude provedeno sérologické vyšetření protilátek proti syfilis, HIV a žloutence typu B a vyšetření močového sedimentu střední porce moči. Počítejte také s biochemickým screeningem vrozených vývojových vad plodu ve druhém trimestru (Downův syndrom a rozštěpy neurální trubice). Toto vyšetření může být však vynecháno při provedení kvalitního screeningu v prvním trimestru.