Jdi na obsah Jdi na menu
 


Sedmnáctý týden

23. 1. 2008
Vstupujete do 5. lunárního měsíce. Na váze přibíráte další kilo a již musíte pomalu začít nakupovat těhotenské oblečení. Miminku rostou řasy a obočí.

Co se děje s vámi:


Vrchol vaší dělohy nyní sahá k pupku, zvětšení bříška je již nepřehlédnutelné. Břišní stěna je napjatá a stává se mělčí. Kvůli zvýšenému krevnímu objemu je vám tepleji. Nelekněte se, pokud se objeví první otoky, například v okolí kotníků. Pokud jste měla problém s častým nucením na močení, nyní by to mělo přejít. Budete seznámena s výsledky předešlých testů. Zvýšená pigmentace způsobí, že vám tmavnou prsní bradavky a od pupku níže se vám ve středu bříška objevuje tmavý pruh. Tento tmavý proužek se odborně nazývá linea fusca a stejně jak se objevil, tak zase sám zmizí. Ale až v šestinedělí.

Jak roste vaše děťátko:

Články prstů miminka jsou již velice dobře vyvinuty, takže si s nimi v děloze neposedně hraje, svírá je či si cucá palec. Pokožka je ještě tak tenká, že je pod ní vidět síť vlásečnic. Plod zatím nemá žádný podkožní tuk, proto se pokožka může jevit „nařaseně“. Oči jsou stále zavřené, ale jsou na nich již patrné řasy, stejně jako roste pomalu nad nimi obočí. Plodová voda je stále obměňována tím, jak ji miminko polyká a zároveň do ní vyměšuje moč. Vzniká slepé střevo.

Vyšetření, které vás čeká:

V případě genetické indikace je prováděna amniocentéza (odběr plodové vody), která umožňuje diagnostiku některých, nejčastěji chromozomálních, vývojových vad plodu.