Jdi na obsah Jdi na menu
 


Pátý týden

23. 1. 2008
Nedostala jste menstruaci. Těhotenství vám může potvrdit volně prodejný těhotenský test. Obvykle je možné potvrdit nitroděložní těhotenství vaginálním ultrazvukem.

Co se děje s vámi:


Pokud máte pravidelný cyklus, jistě jste si všimla, že se menstruace začíná zpožďovat. Dva až tři dny po vynechání menzes si můžete udělat těhotenský test. Ten ale nemusí být pozitivní, přestože jste těhotná. Chcete-li mít větši jistotu, proveďte ho znovu za dva až tři dny. V současné době je na trhu řada testů, které jsou velice citlivé a reagují již na malé množství koncentrace těhotenského hormonu.

Co se děje s vaším děťátkem:

Plod je tři týdny starý. Mezi dvěma zárodečnými listy (ektoderm a entoderm) se objevuje třetí – mezoderm. Z ektodermu se později vyvine kůže, nervová tkáň či smyslové buňky očí a uší, z entodermu játra, střeva, žlučník či plíce. Mezoderm vytvoří svaly, kosti, ledviny a částečně například také pohlavní orgány. V průběhu 5. týdne začíná postupně fungovat krevní oběh mezi zárodkem a matkou. Na konci tohoto týdne se tvoří základy nervové soustavy, mozku a srdce.

Obrazek