Jdi na obsah Jdi na menu
 


Osmý týden

23. 1. 2008
Vaše děťátko má již vytvořeno základy všech orgánů. Je nyní dlouhé až 20 milimetrů. Pokud podstoupíte v tomto týdnu vyšetření v prenatální poradně, budete moci na ultrazvuku již rozlišit hlavovou část embrya a zbytek jeho těla.

Co se děje s vámi:


Kromě nevolnosti se mohou objevit poruchy spánku. Můžete být více unavená. Můžete také pocítit problémy spojené s trávením (slinění, pálení žáhy). Děloha je nyní velká asi jako husí vejce. Pokud vás trápí ranní nevolnosti, zkuste před tím, než vstanete z postele, sníst něco malého (piškot, sušenku) nebo se napijte například ovocného džusu.

Jak roste vaše děťátko:

Jeho hlava je v porovnání se zbytkem těla výrazně větší a je ohnuta dopředu. Začínají se vyvíjet oční víčka. Objevuje se jazyk a prstíky na nohou. Začínají vznikat plíce a žaludek. Plod má již vytvořeny základy všech orgánů. Srdeční aktivita embrya je již zřetelná a měřitelná. Prodlužují se horní i dolní končetiny, veškerý skelet je prozatím chrupavčitý. Následující týden je klíčový pro vývoj zrakového, sluchového a statického ústrojí. Ty nesou zodpovědnost za udržování rovnováhy a sluch.

Vyšetření, které vás čeká:

Mezi 8. a 10. týdnem pravděpodobně absolvujete další vyšetření v prenatální poradně. Bude vám také vystavena těhotenská průkazka. Vyšetření v tomto týdnu těhotenství záleží čistě na rozhodnutí konkrétního lékaře, takže ho nelze považovat za povinné.

Obrazek