Jdi na obsah Jdi na menu
 


Osmnáctý týden

23. 1. 2008
Tlukot srdíčka vašeho miminka je již slyšitelný stetoskopem. Pohyby děťátka jsou sice velice jemné, ale již pro vás mohou být zaznamenatelné. A to zejména pro maminky, které již těhotné byly. Prvorodičky si musí na pohyby děťátka ještě týden či dva počkat.

Co se děje s vámi:

I přesto, že se miminko ve vaší děloze neustále hýbe, nemusíte to ještě cítit. Jak děťátko roste, spotřebovává čím dál tím víc živin, což způsobuje, že máte větší chuť k jídlu. Proto věnujte pozornost tomu, co jíte. Zvýšená hladina estrogenu v těle zásobí pánevní oblast dostatečným množstvím krve, což způsobí rychlejší a častější vzrušení než v předcházejícím období vašeho těhotenství. Ke zvýšení libida přispívá i navrácení energie. Vlivem hormonů se můžete se nadměrně potit, potem tělo vylučuje odpadní látky, které vaše tělo a vaše děťátko vytváří.

Jak roste vaše děťátko:

Plod je asi 14 cm dlouhý a váží kolem 200 gramů. Začínají se mu tvořit pevné kosti, probíhá totiž tvorba kostní tkáně. Miminku sílí svaly a jeho pohyby jsou stále častější a silnější. Na kůži jsou velmi jemné chloupky, kterým se říká lanugo. Neustále pokračuje vývoj základu mozkové kůry. Hmatové receptory v kůži jsou již na svých místech a na prstech se utváří unikátní šrafování, které se po narození stává jedinečným otiskem prstu. Oči miminka jsou již ve správné pozici.

Vyšetření, které vás čeká:

Udělejte si čas na preventivní zubní prohlídku. Ta by měla být provedena zhruba do poloviny těhotenství. Také si zajděte na prohlídku k praktickému lékaři, vhodné je i natočení EKG.