Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jedenáctý týden

23. 1. 2008
Blížíte se na konec nejrizikovějšího prvního trimestru. Pokud jste otálela s oznámením svého těhotenství zaměstnavateli či přátelům, můžete tak nyní učinit. Pohlavní orgány plodu jsou již diferencované. Začínají se objevovat zárodky chuti.

Co se děje s vámi:


Vaše děloha je dvakrát větší než byla před otěhotněním. Těhotenství na vás sice ještě není vidět, ale vy sama si můžete všimnout například při dopínání kalhot, že jsou vám těsnější než předtím. Pokud vás trápí těhotenská nevolnost, je možné, že váš váhový přírůstek není značný. Pokud však zvracíte, můžete zaznamenat i nižší váhu, než jste měla před otěhotněním. Proto dbejte na příjem kvalitních potravin a na dostatečný pitný režim, s váhou už byste totiž měla jít od tohoto týdne pomalu jen nahoru. I přesto, že prvním trimestrem končí nejošemetnější období vašeho těhotenství, měla byste i nadále dbát na správnou životosprávu, vyhýbat se alkoholu a zakouřeným prostorům. Zkuste si udělat čas na návštěvu zubaře, v těhotenství je větší pravděpodobnost zubního kazu.

Jak roste vaše děťátko:

Obličej plodu se začíná s určitými odlišnostmi podobat lidskému. Uši jsou nízko posazené, oči jsou daleko od sebe, překryty srostlými očními víčky. Tvoří se většina kloubních spojení, jako například kotníky či zápěstí. Pokračuje vývoj trávicí soustavy a ledviny se ukládají na svém místě v horní části břišní dutiny. Vyvíjejí se zárodky smyslů, zejména čichu. Prsty na nohou i rukou jsou oddělené, ale jsou velmi drobné. Pro představu, chodidlo vašeho děťátka teď měří asi 2,5 mm. Plod je nyní asi 4 cm dlouhý, má něco kolem 20 gramů váhy.