Jdi na obsah Jdi na menu
 


Dvanáctý týden

23. 1. 2008
Vaše miminko už umí zatnout pěstičky, otevřít pusinku, polknout či zívat. Již je také jasně rozlišeno jeho pohlaví. Placenta přebírá plně úlohu výživy, nahrazuje tedy úlohu žlutého tělíska. Pocit na zvracení, který vás doteď mohl provázet, začne pomalu odeznívat. Stále se ale můžete cítit unavená.

Co se děje s vámi:


Jste velmi citlivá, rozrušit vás mohou i zdánlivé maličkosti. To je způsobeno hormonálními změnami, které se ve vašem těle dějí. Postupně by měly odeznívat pocity na zvracení, stále ale přetrvávají problémy se spánkem, pocity únavy, časté močení či bolesti hlavy.

Jak roste vaše děťátko:

V tomto týdnu přebírá plně výživu a zásobování kyslíkem placenta. Plod nyní měří asi 5 cm a váží kolem 20g. Utvářejí se mu hlasivky a pod blánou na očích se vyvíjí duhovka. Plod se začal více pohybovat, umí zatnout dlaň v pěst, umí otvírat ústa, zívat a sát. Dozrávají chuťové buňky a začíná pracovat imunitní systém. Vyvíjejí se vlasové váčky, ze kterých později vyrostou vašemu děťátku vlasy, v případě chlapce i vousy. Při ultrazvukovém vyšetření je zjišťována vitalita plodu a měřením jeho délky od temene ke kostrči upřesňováno jeho skutečné stáří. Lze již odhalit některé vrozené vývojové vady plodu.

Vyšetření, které vás čeká:

Zhruba v tomto týdnu podstoupíte další vyšetření v prenatální poradně. Kromě toho vám váš lékař udělá specializované ultrazvukové vyšetření ( lze v intervalu 11. až 14. týden), vyšetření prsů, změří vám pánevní rozměry a pokud tak ještě neučinil, vystaví vám těhotenský průkaz (obvykle v 8. až 13. týdnu, záleží na zvyklosti lékaře). Mezi 6. - 13. týdnem se také provádí kolposkopické vyšetření děložního čípku a stěr z něho na onkologickou cytologii (nebylo-li vyšetřeno v poslední době).

V průběhu 12. - 13. týdne se provádí specializované screeningové vyšetření vrozených vad a dědičných syndromů. To se skládá z odběru krve a odborného ultrazvukového vyšetření. Tento test může určit, zda váš plod nemá zvýšené riziko chromozomální odchylky. Nejedná se o diagnostický test. Vyšetření se neprovádí na všech pracovištích. Pokud váš lékař tento screening osobně neprovádí, může vás odeslat do centra prenatání diagnostiky, kde bude provedeno. Tento tzv. kombinobaný test by měla provádět pouze pracoviště, která s ním mají zkušenosti. V případě podezření na odchylku v počtu chromosomů lze provést odběr placentární tkáně a stanovit tak schromosomální výbavu plodu. Odběr placentární tkáně se označuje zkratkou CVS (chorion villus sampling). Optimální odhad je po 11. gestačním týdnu, dříve není vhodné. Toto vyšetření je zatíženo stejným rizikem ztráty těhotenství jako odběr plodové vody ve druhém trimestru.

Obrazek