Jdi na obsah Jdi na menu
 


Dvacátýprvní týden

23. 1. 2008
Vstupujete do 6. lunárního měsíce. Tímto týdnem jste také vstoupila do druhé poloviny vašeho těhotenství. Děloha nyní dosahuje mírně nad pupek a začíná utlačovat žíly v malé pánvi. Kvalita vlasů i nehtů se zlepšuje. Již jednoznačně cítíte pohyby vašeho děťátka a vývoj placenty je definitivně ukončen.

Co se děje s vámi:


Utlačování žil v pánvi pomalu se roztahující dělohou vede k tvorbě křečových žil, většinou na dolních končetinách. Na hýždích, bocích či na bříšku můžete pozorovat mírné usazování tuku. Váš šatník se pomalu mění na těhotenský. Může se vám zdát, že dýcháte rychleji než předtím, příčinou je vaše větší hmotnost. Potom, co vám přestaly padat vlasy, se do lepšího stavu dostávají i vaše nehty, příznivý účinek na ně mají krevní zásobení a zvýšený metabolismus. Jak vlasy, tak nehty mohou růst rychleji. Přiberete asi 2 kilogramy.

Jak roste vaše děťátko:

Délka plodu je asi 19 cm, váží kolem 360 gramů. Hlavička se pomalu přizpůsobuje velikosti těla, ale i přesto stále zabírá jednu třetinu velikosti celého tělíčka. Jeho pohyby jsou dokonalejší, zlepšuje se hmat, plod si cucá paleček či si hraje s pupeční šňůrou. Polyká velké množství plodové vody. Rostou mu nehty, vlásky i chloupky. Odpadní látky jsou filtrovány částečně ledvinami plodu, částečně ledvinami matky. Na jazyku jsou již chuťové pohárky.