Jdi na obsah Jdi na menu
 


Dvacátýčtvrtý týden

27. 1. 2008
Dojde-li k předčasnému porodu, má od tohoto týdne vaše miminko šanci po porodu přežít. Miminku se oddělují oční víčka, odteď se jeho růst do délky začne zpomalovat, zrychlí se naopak váhový přírůstek.

Co se děje s vámi:

Stále přibíráte na váze, týdně asi půl kila. Snažte se častěji odpočívat, pokud možno s podloženýma nohama. Kvůli zadržování vody, ke kterému nyní může docházet, můžete mít lehce nateklý obličej.

Jak roste vaše děťátko:

24. týden tvoří jeden z mezníků ve vývoji plodu. Mluvíme o tzv. hranici viability plodu, což znamená, že plod je poprvé schopný přežít mimo dělohu. V tuto dobu váží mezi 500 a 600 gramy. Pokud dojde k předčasnému porodu, je prognóza miminka ovlivněna mnoha okolnostmi, riziko možného úmrtí i postižení je poměrně vysoké. Hlavním problémem jsou doposud nedozrálé plíce.

Vyšetření, které vás čeká:

Tento týden půjdete opět na vyšetření v prenatální poradně, kromě toho absolvujete také detekce známek vitality plodu (poslech ozev plodu). Indikované ženy budou poslány k vyšetření poruch glukózové tolerance - oGTT (mimo jiné se to týká všech žen starších 25 let, ženy s cukrovkou, obézní ženy, po předchozím porodu velkého dítěte, mrtvého plodu či s poruchami metabolismu cukru v předešlém těhotenství).