Jdi na obsah Jdi na menu
 


Dvacátý týden

23. 1. 2008
Pomocí ultrazvuku lze již spolehlivě určit pohlaví vašeho miminka. Pokud jste prvorodička, začnete v této době cítit první pohyby plodu.
Hlavička děťátka se stále více přibližuje její konečné podobě, její poměry vzhledem k tělu se přizpůsobují.

Co se děje s vámi:


Vrchol dělohy je u pupku. Obecně v polovině vašeho těhotenství budete vypadat velice dobře. A ne jen vypadat, ale i se cítit. Zřejmě vám přestaly padat vlasy, jako tomu bylo kvůli hormonálním změnám doposud. Vyčistí se vám pleť, zhoustnou vlasy a zkvalitní nehty. Na pleti se mohou objevit drobné tmavé skvrny, chloazmata, které způsobují vysoké hladiny estrogenu.

Jak roste vaše děťátko:

Kůže vašeho děťátka je složená ze čtyř vrstev, je již pevnější než tomu bylo například před dvěma týdny. Dozrávají spoje a nervové buňky v centrální nervové soustavě. Holčičkám se právě v tuto dobu formuje pochva, v jejích vaječnících je nyní založeno na 6 milionů vajíček. Od této chvále dochází ovšem k jejich neustálému úbytku, takže k ovulaci dospěje nakonec jen 350 – 400 z nich.

Vyšetření, které vás čeká:

Opět se přichystejte na vyšetření v prenatální poradně. Podstoupíte ultrazvukový screening plodu (lze v intervalu 18. až 20. týden). Jeho cílem je zhodnotit růst plodu a stav jednotlivých orgánových skupin. Pokud by plod měl nějakou strukturální odchylku (srdeční vada, obličejový rozštěp), lze ji odhalit.