Jdi na obsah Jdi na menu
 


Devatenáctý týden

23. 1. 2008
Vaše děťátko již dobře slyší. Začíná si zvykat na ozvěny srdce a také na váš hlas. Plodovou vodou, která je výborným vodičem, se k němu velice dobře dostane. Někteří odborníci potvrzují, že se dítě nechá později vaším hlasem rychleji a lépe uklidnit, pokud bylo zvyklé na vaše povídání ještě v bříšku.

Co se děje s vámi:


Ve vaší děloze je asi 200 ml plodové vody. Mléčné žlázy v prsou zahájily svoji funkci, proto můžete vnímat svá prsa trochu zduřelá a citlivá. Blížíte se do poloviny těhotenství. Začínáte cítit pohyby svého dítěte a k vaší psychické pohodě přispívá i fakt, že vás vaše děťátko konečně slyší. Zhruba od poloviny těhotenství vás mohou překvapit bolesti zad. Hmotnostní přírůstek má totiž vliv na držení páteře. Pomůže vám teplo a hodně odpočinku. Můžete se také setkat s bělavým výtokem.

Jak roste vaše děťátko:

Podkožní tuk miminka je velice tenký. Střevo začíná produkovat trávicí šťávy, plodová voda se vstřebává ze střeva do krevního oběhu. Moč je vylučována zpět do plodové vody. Vaše miminko již drží vzpřímeně hlavičku a začíná být čím dál tím neposednější. Kope nožičkama, hýbe ručičkama a všelijak mění polohy.


  Pravá nožka, vytvořené kosti jsou dobře vidět uprostřed obrazovky