Jdi na obsah Jdi na menu
 


Desátý týden

23. 1. 2008
Lékaři o vašem miminku již nehovoří jako o embryu, ale jako o plodu. Začíná fetalní období. Děťátko má již zřetelnou lidskou podobu a v jeho těle začínají fungovat první reflexy. Miminko se začíná hýbat, ale vy to ještě nejste schopna cítit.

Co se děje s vámi:


Vaše tepová frekvence stoupla o několik tepů za minutu, protože se vám zvýšil objem krve v těle. Vaše srdeční frekvence a metabolismus se zrychluje až o 25%. Kvůli přetrvávající vyšší teplotě se zřejmě více potíte či je vám teplo. Vaše děloha je nyní velká asi jako pomeranč, pokračuje vývoj placenty, která je spojena s plodem pupečníkem. Bude již brzy zásobovat plod kyslíkem a výživnými látkami.

Jak roste vaše děťátko:

Na počátku 8. embryonálního týdne končí vývoj embrya, končí srůstem okrajů očních víček. Stále víc nabývá plod typicky lidské podoby, i přesto tvoří hlava stále asi polovinu délky plodu. I přesto, že je pohlaví vašeho děťátka rozhodnuto od momentu oplození a vývoj pohlavních orgánu je v plném proudu, nejde ještě poznat, jestli budete mít doma holčičku nebo chlapečka. Plod se v reakci na podráždění začíná hýbat, začíná také vnímat bolest. Vnitřní orgány plodu jsou již vyvinuty, ale nemají ještě svou konečnou polohu v těle.

Velikost plodu 2,5 - 3cm.

Obrazek