Jdi na obsah Jdi na menu
 


Čtvrtý týden

23. 1. 2008
árodek se již nastálo uhnízdil v děloze. Nidace, neboli uhnízdění, je skutečným počátkem těhotenství. Při uhnizďování vajíčka v děložní sliznici můžete zaznamenat slabé krvácení, které je způsobeno narušením drobných cévek ve sliznici. Toto krvácení může být zaměněno se slabou menstruací. Začíná tzv. embryonální perioda, která trvá do 10. gestačního týdne.

Co se děje s vámi:


Nastává první hormonální změna ve vašem těle - vnější buňky obalů totiž začínají uvolňovat do vaší krve hormon choriogonadotropin, tedy hCG. Podle přítomnosti tohoto hormonu většina těhotenských testů zjistí, jestli jste nebo nejste v jiném stavu. Ve vašem vaječníku vzniká z prasklého folikulu žluté tělísko, které těhotenství udržuje až do chvíle, než tuto funkci plnohodnotně zastoupí placenta. Nyní tvoří pro embryo životně důležité estrogeny a progesterony.

Jak roste vaše děťátko:

Od okamžiku uhnízdění začíná vajíčko čerpat výživu z děložní sliznice a z krevního oběhu matky. Uvnitř blastocysty se dějí mohutné změny. Začínají se tvořit první dvě buněčné vrstvy – zevní a vnitřní zárodečný list, tzv. ektoderm a entoderm.

Obrazek