Jdi na obsah Jdi na menu
 


Čtrnáctý týden

23. 1. 2008
Vstupujete do druhého trimestru vašeho těhotenství. Ten je považován za nejhezčí období těhotenství vůbec. Druhý trimestr potrvá až do 26. týdne vašeho těhotenství. Je vám o poznání lépe, pomalu odchází i úzkost, kterou jste mohla cítit v prvním trimestru. Právě v tento čas je vhodné si naplánovat dovolenou.
 
Co se děje s vámi:

Riziko potratu po ukončení prvního trimestru rapidně kleslo, a to asi o více než 60 %. Na přelomu prvního a druhého trimestru se začíná většina žen cítit o poznání lépe, a to nejen kvůli odeznívajícím ranním nevolnostem a vytrácejícímu se nechutenství. I přesto, že je vaše miminko nyní méně náchylné ke škodlivým vlivům, měla byste stále přijímat zvýšené množství ovoce, zeleniny a pokud možno udržovat se v dobré fyzické a psychické kondici. Není od věci najít si ve svém okolí cvičení pro těhotné. Již je plně vyvinuta placenta, pupečník i plodové obaly. Jelikož ranní nevolnosti a pocit častého močení by měly v tuto dobu začít ustupovat, měla byste se cítit o něco lépe. Opět se vám vrací chuť k jídlu, což je vidět také na příbytku na váze. Ten ale není nikterak velký, doposud je asi 1,2 kilogramu, což se rovná asi jedné desetině celkového váhového přírůstku v těhotenství. Můžete začít trpět zácpou, kterou způsobuje zvýšená hladina progesteronu. Ten způsobuje zpomalení pohybu střevních stěn. Střeva také utlačuje rostoucí děloha. Pro zmírnění těchto obtíží pijte více vody a dopřejte si více ovoce a zeleniny. Najděte si také čas na cvičení pro maminky, pokud najdete ve svém okolí lekce pro druhý trimestr těhotenství, začněte ho navštěvovat. Můžete také chodit plavat.

Jak roste vaše děťátko:

Plod již ohýbá nohy v kolenou, dolní končetiny jsou delší než horní. Na rukách i nohách rostou nehty. Pomalu se prodlužuje krk a napřimuje hlavička. Miminko pohybuje očima, vraští obočí, špulí rty a jeho pohyby jsou daleko plynulejší než tomu bylo doposud. Také polyká tekutinu, která ho obklopuje a již močí, čímž přispívá ke tvorbě plodové vody, která se kolem něj v amniové dutině vyskytuje. Co se týká jeho vnitřních orgán, začíná sekrece hormonů štítné žlázy. Plod je téměř 10 centimetrů dlouhý a váží okolo 30 gramů.


 

Bones are forming