Druhá doba porodní končí porodem dítěte. U prvorodiček trvá do hodiny, u vícerodiček 15 - 30 minut. Během druhé doby porodní leží většinou maminka na porodnickém lůžku a aktivně spolupracuje při porodu podle pokynů lékaře. Je důležité snažit se dodržovat přesně jeho pokyny, neboť podle postupu porodu je v různých chvílích vhodné tlačit, v jiných nikoliv. Tlačení při porodu je vlastně použití břišního lisu, které se provádí s nohama přitaženýma k břichu, nebo se používají podpěry pro nohy, to záleží opět na vybavení porodnického zařízení.
V některých případech je nutné provést epiziotomii - nástřih hráze, aby rodící se hlavička dítěte hráz neprotrhla. Provádí se většinou u prvorodiček. Hojení rány po nástřihu hráze trvá sice několik dní, ale pokud by však došlo k protržení hráze, bylo by hojení delší a hlavně problematičtější. Při samotném nástřihu nebudete cítit téměř nic.
Děťátko se rodí napřed hlavičkou, pokud probíhá porod napřed jinou částí těla, jedná se o porod jinou než přirozenou cestou.
Po porození dítěte je třeba podvázat a přestřihnout pupeční šňůru. Směrem k dítěti se pevně převáže nebo zasvorkuje, směrem k placentě se zasvorkuje a v místě mezi oběma body se přestřihne. V některých porodnicích se tohoto úkolu mohou zhostit tatínkové - pokud by si to Váš partner přál, nebojte se na tuto možnost zeptat! V této době je také možné zasvorkování od placenty povolit a nabrat do zkumavek krev na různá vyšetření - například měl-li plod během porodu problémy s kyslíkem, je možné z vyšetření zjistit složení krevních plynů, při RH imunizaci se zjišťuje krevní skupina dítěte nebo máte-li zájem darovat pupečníkovou krev, provádí se odběr krve k transplantaci...
V poslední době se novorozenec ještě před ošetřením položí matce na břicho. Tím se posílí vztah mezi matkou a dítětem a také se lépe rozvíjí kojení. Pokud však dítě špatně dýchá nebo jeví jakékoliv známky nepravidelnosti, přistoupí dětský lékař okamžitě k ošetření.