Jdi na obsah Jdi na menu
 


Pomůcky při kojení

17. 4. 2008

Pomůcky při kojení

Dnes je moderní kojit a je moderní kojit co nejdéle. Téměř každá nastávající maminka je rozhodnuta, že kojit bude a očekává, že kojení je velmi jednoduché a že to jde "samo".
Jenže praxe bývá poněkud jiná a tak i po prostudování řady odborné literatury na téma kojení mohou nastat problémy, se kterými si maminka neví rady.
Bohužel dnes ještě nenastala doba, kdy i personál porodnic respektuje přání maminek kojit a stále postaru miminka dokrmují, dávají jim dudlíky, vyžadují dodržovat čtyřhodinový interval mezi kojením a hlavně nejsou schopni a ochotni mamince ukázat správnou techniku kojení, podat jí pomocnou ruku i po návratu z porodnice.

Řada maminek tak přichází do situace, kdy miminko nechce sát, kdy má do krve popraskané bradavky a kdy ji kojení bolí. Místo toho, aby kojení byl krásný zážitek, je to pouze čas utrpení, kterého se maminka bojí už předem a tak často v důsledku slabé vůle nebo i poklesu tvorby mléka, kojit přestává.

Přitom na trhu existuje mnoho pomůcek, které mohou mamince kojení "usnadnit" a o kterých řada žen ani neví:
 • FORMOVAČ BRADAVEK - při návštěvě těhotenské poradny by měl gynekolog prohlédnout nastávající mamince také prsa a sdělit jí, zda náhodou nemá vpáčené bradavky, které by mohly zapříčinit, že kojení probíhá s obtížemi. Každá žena s vpáčenými bradavkami by si formovač bradavek měla vkládat do podprsenky od 6. měsíce těhotenství. Nejdříve stačí 1/2 - 1 hodinu, později by měla tuto dobu prodlužovat, podle toho, jak formovače snáší.
  Formovače může také používat žena po porodu (ta která během těhotenství nevěděla, že má vpáčené bradavky nebo ta která má v důsledku nalití prsou bradavky ploché nebo špatně vytažitelné). Formovač se v těchto případech vkládá do podprsenky vždy 1/2-1 hodinu před kojením.
  Formovač bradavek se skládá ze dvou částí. Ty je nutné před prvním použitím rozložit a 3 minuty vyvařit, po použití pak umýt teplou mýdlovou vodou a poté opláchnout studenou.
  Formovač se do podprsenky vkládá tak, aby se bradavka dostala do otvoru v silikonové pružné membráně (pozor na záměnu formovače se sběračem - ten má větší otvor).

 • KLOBOUČKY - jsou vyrobeny z přilnavé hmoty, vyrábějí se ve dvou velikostech. Mohou být buď normální nebo kontaktní, ty mají na jedné straně výřez, takže se dítě dotýká prsu, lépe tak cítí matčinu vůni. Klobouček by měly užívat kojící ženy, které mají ploché, nebo špatně vytažitelné bradavky, jejichž dítě se nedokáže dobře přisát. Dále je vhodný u matek, jejichž dítě bylo dokrmováno z láhve a nenaučilo se sát z prsu. Platí zásada, že je lepší kojit s kloboučkem než nekojit vůbec.

 • SBĚRAČE - jsou podobné formovačům bradavek, jen mají větší otvor v silikonové membráně. Skládají se ze dvou částí, polovina vrchní, vyklenuté části má větrací otvory (při použití musí směřovat vzhůru). Sběrače mléka se vkládají do podprsenky a mají za úkol zachytávat unikající mléko (to se dá použít stejným způsobem jako mléko odstříkané). Díky nim tak nedochází k potřísnění oděvu, bradavky nejsou ve vlhkém prostředí a naopak je k jim umožněn přístup vzduchu - takto se podstatně sníží riziko popraskání bradavek.

 • VLOŽKY DO PODPRSENKY - zachycují odkapávající mléko, jsou náhradou za dříve užívané látkové pleny, dobře sají, mají menší tvar, jsou méně nápadné. Na trhu jsou k dostání ve dvojím provedení - látkové (ty lze prát) nebo jednorázové (buničinové).

 • ODSÁVAČKA - slouží k odsátí přebytečného mléka, ke zvýšení tvorby mléka. Doporučuje se používat ženám , které mají příliš nalitá prsa a miminko se tak špatně přisává - je dobré před kojení trošku mléka odsát, dojde tak k zmenšení nalití prsou a zároveň k povytažení bradavky a dítě může lépe sát. je buď elektrická nebo ruční (dva válce, spodní se manuálně natahuje směrem dolů, vzniká tak požadovaný podtlak). Sací klobouček se dá tak, aby bradavka byla uprostřed kloboučku a podtlakem se začne odsávat. Odsávat se doporučuje 5 minut jeden prs, pak 5 minut prs druhý a vše znova opakovat. Odsávat by se mělo v časovém intervalu 2-3 hodin a alespoň 1-2x za noc.

 • SUPLEMENTOR - jde o výživovou soupravu, která je určena matkám, jež nemají dostatek mléka nebo mají opožděný nástup laktace. Dítě pomocí soupravy saje zároveň z prsu (podporuje tak další tvorbu mléka) a zároveň z cévek připevněných k bradavce, kterými dostává umělou výživu z láhve (tu má matka zavěšenu dnem vzhůru na krku).

  Všechny pomůcky pro kojící matky můžete koupit v lékárně, některé i drogeriích nebo v obchodech s potřebami pro těhotné a miminka.