Jdi na obsah Jdi na menu
 


pláč a křik

14. 4. 2009
Co dělat, když dítě křičí?

Co dělat, když dítě křičí?

Když Vaše miminko brečí, je první reakcí to, že ho zvednete do náručí nebo se k němu posadíte, abyste ho uklidnili. Automaticky děláte správnou věc! Křik je signál Vašeho dítěte, že se necítí dobře. Pokud Vaše dítě křičí, potřebuje mít jistotu, že jste u něho a že není samo.

Jak můžete nejlépe pomoci Vašemu křičícímu dítěti?

  • Pokud má Vaše dítě hlad, neutiší se na dlouho tím, že ho vezmete do náručí. Pokud uplynula od posledního jídla doba delší než 2 hodiny, měli byste dítě přiložit nebo mu dát láhev.
    Pokud dostalo dostatek jídla teprve před hodinou, nemůže být hlad příčinou křiku. V takovém případě se pokuste dítě zvednout, nechejte ho ještě jednou říhnout a počkejte s dalším jídlem. Protože pokud jsou intervaly mezi jídly příliš krátké, není žaludek dítěte ještě prázdný z předchozího jídla - a Vaše dítě bude křičet pravděpodobně ještě více!
  • Také nadýmání může být příčinou pláče dítěte. Nadýmání nastane například tehdy, pokud se v žaludku ještě nachází vzduch a dítě si po posledním jídle nedostatečně odříhlo. Zvedněte dítě opatrně nahoru, aby si mohlo ještě odříhnout. Někdy také pomůže, když budete dítě lehce houpat nebo když budete jeho bříško masírovat lehkými krouživými pohyby ve směru hodinových ručiček. To ve střevu uvolní vzduchové bubliny, se kterými by si samo dítě neporadilo.
    Proti nadýmání pomáhá také zásobování střevní flory kulturami kyseliny mléčné. Více o těchto malých pomocnících se dočtete zde.

Tip: Pokud používáte kojeneckou mléčnou výživu, může pomoci také to, že místo protřepání láhve rozmícháte jídlo vidličkou a naplníte jím láhev, aby se do jídla nedostalo příliš vzduchu. Pokud nadýmání neustupuje, může eventuálně pomoci masáž břicha pomocí oleje zahřátého v dlani - a často také fenyklový čaj nebo čaj na bříško.

  • Zkontrolujte, jestli nejsou plenky mokré nebo jestli dítě nemá opruzený zadeček.
  • Vaše dítě může brečet také proto, že je mu zima. Děti jsou na chlad velmi citlivé. Aby se postýlka zahřála můžete do ní před spaním dát speciální dětskou ohřívací láhev s froté povlakem. Dávejte však pozor, aby horká voda nevytekla a aby nebyla příliš horká! Jakmile položíte dítě do postýlky, dejte ohřívací láhev pryč z postýlky.
  • Děti křičí i tehdy, když jim je příliš horko. Vaše dítě se potí na krku: Kontrolní omak Vám ukáže, jestli je dítě příliš oblečeno. Na oblečení jsou proto nejvhodnější přírodní vlákna, jelikož umožňují dobrou tepelnou výměnu s okolním prostředím. V takovém oblečení není dítě nabaleno ani moc teple, ale ani mu není zima. Vlněné bundičky a čepice jsou nutné pouze na ven, a to jen tehdy, pokud je chladno nebo fouká vítr.

Tip: Pokud Vaše dítě brečí, zkuste mu zazpívat ukolébavku nebo mu něco vyprávějte. Často ho utiší pouhý Váš hlas nebo pocit, že jste u něj.