Jdi na obsah Jdi na menu
 


Léto s miminkem

17. 4. 2008

Léto s miminkem

Blíží se čas dovolených a přichází léto. Pro mnohé z nás léto představuje čas trávený především u vody. To že máte doma malého človíčka určitě není důvod tento zvyk nějak měnit. Jen to chce trošku přizpůsobit program tomu malému. Neměli bychom zapomínat na spoustu věcí.

Pokožka malého dítěte je velmi citlivá a spálí se mnohem snadněji, zejména pokud ještě nebyla nikdy opálená. Používejte proto opalovací krémy s vysokým faktorem, nejlépe dětské a miminko často mažte, i když je na krému uvedeno, že je voděodolný. Měli byste vědět, že největší sluneční záření je v době od 11 do 14 hodin - v této době by se dítě vůbec nemělo vystavovat slunečnímu záření.
S miminkem raději umístíme naši deku někam do stínu, ale i tady nesmíme zapomínat na to, že sluníčko opaluje i zde. Proto miminko namažte opalovacím krémem, dejte mu čepičku a alespoň něco přes ramínka
Obecně by mělo platit, že pokud nejsme zrovna ve vodě, pak dodržujeme zásadu 3K - tedy kalhoty, košile a klobouk
Důležité je dodržovat pitný režim, miminko by mělo vypít o něco více tekutin než je tomu v zimních měsících. Malé děti si neumí říct, že mají žízeň, starší na ni mohou v zápalu her zapomenout, je tedy na nás myslet na časté pití. Vezměte s sebou k vodě dostatek tekutin - převařenou kojeneckou vodu, čaj, ovocné a zeleninové šťávy.
Pokud chceme, aby naše miminko bylo u vody spokojené je důležité myslet na to, že je čas na hraní a čas na odpočinek. Vezměte s sebou oblíbené hračky, knížky, dobré je pokusit se vašeho prcka na chvíli uspat v kočárku. Také doba, kterou budete s děťátkem trávit ve vodě, by měla odpovídat jeho potřebám, těm nejmenším stačí 10-15 minut, roční dítě třeba i půl hodiny. V žádném případě však tuto dobu nepřekračujte, přestože je dítě ve vodě spokojené. Může se stát, že dojde k tzv. přetažení a ve vteřině se spokojený smích miminka změní na urputný pláč, miminko se pak těžko utěšuje - nechce pít, jíst ani spát.

A teď ze všeho nejdůležitější - dítě musí vědět, že nesmí samo k vodě, natož do vody !!!!

A to ani, když má kolem pasu kruh nebo na rukách rukávky. Pokud se s dítětem pohybujeme na okraji bazénu, mělo by vás dítě držet za ruku - nikdy nevíte, zda mu nepodjede noha, nebo zda ho někdo nežduchne.

Pokud budeme s miminkem budeme cestovat, pak opět nezapomínejte na pití, a odpočinek - zejména pokud cestujete v autě, zastavte, posvačte, protáhněte se. A nezapomeňte na autosedačku ( od 1.1.2001 bude povinnost mít autosedačku u dítěte do 12-ti let a 150 cm ).

S létem a sluníčkem je taky spojena řada zdravotních problémů:

           Spálení pokožky

  • příznaky: pokožka je červená, na dotek může být bolestivá, mohou vyskákat puchýřky a dítě může mít teplotu.
  • co dělat: pokud je teplota vyšší než 38 stupňů Celsia a dítě má puchýřky, pak neprodleně vyhledejte lékaře, pokud je teplota nižší dejte paralenový čípek a můžete zkusit zábal do mokrého prostěradla nebo sprchovat odraženou vodou. Pokožku natřete krémem po opalování, výborné jsou také zábaly z vychlazeného jogurtu nebo černého čaje, podávejte dostatek tekutin

    Úpal
  • příznaky: dítě je malátné, nebo naopak neklidné či plačtivé, může zvracet, má teplotu, horkou a zpocenou kůži.
  • co dělat: pokud je teplota vyšší než 38 stupňů Celsia a dítě zvrací pak neprodleně vyhledejte lékaře, pokud je teplota nižší dejte paralenový čípek a můžete zkusit zábal do mokrého prostěradla nebo sprchovat odraženou vodou a pak dítě uložte do vyvětrané a zatemněné místnosti, podávejte dostatek tekutin

    Úžeh
  • příznaky: obdobné jako u úpalu, jen potíže nenastaly z přímého pobytu na sluníčku, ale z horka


  • co dělat: stejně jako u úpalu