Jdi na obsah Jdi na menu
 


17. 4. 2009

Zdravotní problémy

Výživa dítěte do jednoho roku života je jedním z mála faktorů prostředí, které sami umíme ovlivnit a přispět tak ke zdravému vývoji dítěte. Kojení je nejistější cestou vedoucí k úspěchu! Jestli maminka nemůže kojit, jsou dnes pro každé období věku dítěte dostupné kvalitní přípravky umělé dětské výživy. Pro naše nejmenší se jejich složení stále více přizpůsobuje mateřskému mléku a postupně jsou do umělé výživy přidávány nejen živiny, stopové prvky a základní stavební minerály jako jsou vápník, železo, ale i látky, které mají vliv na obranyschopnost jako jsou nukleotidy.

Někdy ale prevence nestačí a dítě už nemocí trpí. Může se jednat například o alergii, o různá metabolická onemocnění jako je fenylketonurie, celiakie a jiné malabsorpční syndromy, které dítěti neumožňují trávit všechny živiny. Dítě může trpět gastroezofagálním refluxem, který se může projevit jako zvracení, neprospívání nebo časté infekce dýchacích cest, může mít průjmové onemocnění a podobně.

Většinu ze vzpomínaných chorob pomůže výživa ovlivnit, pro některé je však dokonce jediným léčebným zásahem vedoucím ke 100% úspěchu (fenylketonurie, celiakie, nesnášenlivost laktózy).
Přípravky kojenecké výživy, tzv. dietetika, jsou určené k výživě dětí trpících různými chorobami. O jejich používání je potřebné se poradit s pediatrem.